2025. január 24.

Magyarország a 9. legdrágább a gyorshajtási bírságok között Európában

Budapest's Széchenyi Chain Bridge at night
A sebességhatár átlépése rendkívül veszélyes, mégis ijesztően gyakori. Az Európai Közúti Közlekedésbiztonsági Megfigyelőközpont adatai szerint a járművezetők 40-50%-a hajt időnként gyorsabban a megengedett sebességhatárnál, 10-20%-uk pedig több mint 10 km/h-val a megengedett sebesség felett. A balesetek 10-15%-ánál a sebesség a fő kiváltó ok. Így érthető, hogy az országok csökkenteni akarják a gyorshajtást, akár olyan törvények bevezetésével, amelyek a gyorshajtást pénzbírsággal, jogosítványpontokkal vagy akár szabadságvesztéssel büntetik.

A DiscoverCars.com új vizsgálatot végzett arról, hogy mely országokban a legmagasabbak a gyorshajtókra kiszabott bírságok. Úgy döntöttünk, hogy összehasonlítjuk a gyorshajtásért kiszabott átlagos bírságokat az 50 km/h-s sebességkorlátozás 14 km/h-val való túllépéséért, mivel ez a leggyakoribb sebességkorlátozás a városi területeken szerte a világban.

Magyarország az első tíz helyen kötött ki, a kilencedik legmagasabb bírsággal. Szomszédaink, Szlovénia és Horvátország is az első tízben vannak, a nyolcadik, illetve a tizenharmadik helyen. Ha külföldi autós nyaralást tervezel, nagyon fontos, hogy odafigyelj a sebességhatárok és a közúti törvények közötti különbségekre - ezek a bírságok nagyon magasak lehetnek, mivel a gyorshajtást rendkívül komolyan veszik.
Free to use when crediting DiscoverCars.com using a do-follow hyperlink.

Magyarország a 9. legdrágább pénzbírsággal rendelkezik

St. Stephen's Basilica in Budapest, Hungary
Magyarország a kilencedik helyen áll, ahol az 50 km/h-s sebességkorlátozást 14 km/h-val túllépve 50 000 Ft-ot kell fizetni.

Magyarországon legutóbb 2024-ben emelték a gyorshajtásért kiszabott bírságokat, amikor minden közlekedési szabálysértésért kiszabott büntetést 30%-kal emeltek.

A sebességtúllépéseket nagyon komolyan veszik - a magyar rendőrség akár el is kobozhatja a vezető járművét, ha nem fizeti ki teljes egészében a helyszíni bírságot. A 1 km-es sebességtúllépés is bírsággal járhat, amennyiben a rendőr úgy dönt.

2022-ben Magyarországon indult el a világ első hűségpontrendszere, amely a sebességkorlátozás betartásáért díjazza a járművezetőket. Az OBBPointot telepítő sofőrök pontokat gyűjthetnek, amelyekkel kedvezményeket és ajándékokat nyerhetnek az alkalmazást szponzoráló cégektől.

Az első tíz

Norvégiában van a legsúlyosabb bírság, hiszen az 50 km/h-s sebességkorlátozás 14 km/h-val való túllépéséért a sofőröknek 196 965 Ft-ot kell fizetniük.

Svájc a második helyen áll az 50 km/h-s sebességhatár túllépéséért kiszabott legmagasabb bírságok tekintetében, a 110 069 Ft-os bírsággal. Svájcban is alkalmazzák a „napi bírság” rendszerét, ahol a bírság alapja a jövedelem lehet. A napi bírságot akkor alkalmazzák, ha a járművezető nagyon súlyos sebességtúllépést követ el, azaz 50 km/h-val túllépi a megengedett sebességhatárt.

A harmadik helyen álló Svédországban az 50 km/h-s sebességhatár 14 km/h-val történő túllépéséért kiszabott bírság kevesebb, mint a fele a norvégiai bírságnak, egészen pontosan 85 655 Ft.

Dánia a negyedik helyen áll. A bírság itt 83 172 Ft, ezzel alig lemaradva Svédország mögött.

Az ötödik helyen Finnország áll, ahol az 50 km/h-s sebességhatárt 14 km/h-val túllépő sofőrök 70 345 Ft, azaz a "szokásos bírságra" számíthatnak. A Finnországban gyorshajtáson ért sofőrökre néha Svájchoz hasonlóan „napi bírságot” is kiszabnak, amelyet a jövedelem alapján számolnak ki. A járművezetők azonban csak akkor fizetnek napi bírságot, ha 20 km/h-nál nagyobb sebességtúllépésen kapják őket.

A hatodik helyen Hollandia van, ahol 60 414 Ft bírságot szabnak ki a járművezetőkre az 50 km/h-s sebességkorlátozás 14 km/h-val történő túllépése miatt.
A következő Olaszország, ahol ugyanezért a vezetési szabálysértésért 59 172 Ft-ot kell fizetniük a sofőröknek.

A határ túloldalán, Szlovéniában a sebességkorlátozás ilyen módon történő megszegéséért 51 724 Ft bírságot kell fizetni.

Magyarország a kilencedik helyen áll 50 000 Ft-os bírsággal.

Végül az Egyesült Királyságban 49 655 Ft bírságot kapnának a sofőrök, ha 50 km/h-s zónában 64 km/h-val hajtanának.

Maximális bírság a városi területeken kívül

Amikor megnéztük a megengedett sebességhatár túllépése miatt kiszabható maximális bírságot a városon kívül, kissé eltérő eredményeket kaptunk. Néhány olyan ország, amely nem szerepelt az 50 km/h-s sebességhatárnál 14 km/h-val gyorshajtásért kiszabható bírságok listáján, nagyon magas összegű bírságokkal rendelkezik.

Magyarország ez alapján a tizenhatodik helyen áll, mivel a megengedett sebességhatár túllépéséért kiszabható maximális bírság külterületen 468 000 Ft.

Svájcban a legmagasabb az összbírság a „napi bírság” rendszere miatt, ahogyan azt korábban már említettük ebben a cikkben. Egy havi 2 397 425 Ft-os átlagfizetéssel rendelkező sofőr esetében a maximális bírság, amit ezzel a rendszerrel kaphat az 14 223 307 Ft lenne!

A szomszédos Ausztriában nagyon komoly, 3 103 448 Ft-os maximális bírság van érvényben, amit csak extrém gyorshajtási esetekben alkalmaznak, például ha egy sofőrt gyorsulási versenyen kapnak. Ha egy sofőrt rajtakapnak, hogy 90 km/h-nál többel lépi túl a megengedett sebességet városon kívül - vagy 80 km/h-nál többel városon belül -, akkor az autót a helyszínen lefoglalhatják, és később akár el is árverezhetik. Ha azonban az autó bérelt jármű, akkor azt ideiglenesen lefoglalják és nem értékesítik.

Norvégia és Finnország is szerepelt a 14 km/h-s sebességtúllépésért kiszabható legmagasabb bírsággal sújtott országok listáján - ezek az országok most is itt vannak, 2 299 448 Ft-os, illetve 1 940 689 Ft-os maximális bírsággal.

Az ötödik helyen Belgium áll, ahol 1 655 172 Ft maximális bírsággal sújtják a 40 km/h-nál nagyobb sebességgel történő gyorshajtást városon kívül. Ha a járművezetőket 30 km/h-nál nagyobb sebességtúllépésen kapják, a jogosítványukat akár 5 évre is bevonhatják. A nem belgiumi lakosok gyorshajtásért akár 358 207 Ft helyszíni bírságot is kaphatnak.

Az első tíz helyezett többi tagját Olaszország, az Egyesült Királyság, Portugália, Lettország és Horvátország alkotja.

Tanácsok a külföldi gyorshajtás miatt megbírságolt járművezetőknek

Azok a járművezetők, akiket egy másik európai országban gyorshajtáson kapnak, de nem rendelkeznek lakóhellyel, továbbra is kötelesek megfizetni a bírságot. Az Eucaris (Európai Gépjármű és Vezetői Engedély Információs Rendszer) nevű hivatalos szerv kezeli a nemzetközi büntetéseket. A szervezet hajtja végre az információcserét, ami azt jelenti, hogy ha gyorshajtáson kaptak, a bírság előbb utóbb akkor is eljut hozzád.

Ugyanakkor a helyi törvényektől függ, hogy lehet-e pontokat gyűjteni a jogosítványra. A legtöbb országban a jogosítványon szereplő pontok nem mennek veled haza. Ha azonban egy olyan országban többször is gyorshajtáson kaptak, ahol nem élsz, akkor pontokat szerezhetsz, ami azt jelenti, hogy többé nem vezethetsz az adott országban.

Ha egy másik országban bérelt autó vezetése közben kaptál gyorshajtási bírságot, gondoskodj róla, hogy a lehető leghamarabb kifizesd azt. Ha elmulasztod, az azt jelentheti, hogy megnövekszik a kiszabott összeg. Ha az autó visszakerült a kölcsönző céghez, és te már otthon vagy, valószínű, hogy a bírságot a kölcsönző cégen keresztül kapod meg, amely esetleg még egy saját adminisztrációs díjat is hozzáadhat.

Módszertan

A https://speedingeurope.com/, az újságok és az országok kormányaitól származó hivatalos információk alapján összegyűjtöttük a leggyakoribb bírságokat, valamint a legmagasabb bírságot, amelyet a járművezetők gyorshajtásért kaphatnak. A legjobb tíz országot úgy állítottuk össze, hogy rangsoroltuk azokat, amelyek helyszínein a legsúlyosabb maximális büntetést szabják ki. Az egyes országok maximális bírságai nem tartalmazzák a késedelmes fizetésért vagy a visszaeső szabálysértésekért kiszabható további bírságokat.

Az egyes országok átlagfizetését olyan források segítségével kerestük meg, mint a https://www.timechamp.io/ és a https://www.timedoctor.com/. A svájci és finn napi bírságokra vonatkozó információkat a Svájci Ügyészségi Konferencia és a Finn Rendőrség hivatalos honlapjáról szereztük be.
Legnépszerűbb kapcsolódó helyszínek

Aleksandrs Buraks

Üzletfejlesztési vezető a DiscoverCars.com-nál